Najczęściej zadawane pytania podczas wnioskowania o odszkodowanie dotyczą oczywiście kwestii finansowych. Jaką wysokość wyniesie rekompensata i ile trzeba będzie na nią czekać? Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na te pytania, wartości te zmieniają się w zależności od wielu czynników.
Wpływ na to ma chociażby charakter naszych roszczeń? Warto jednak zapoznać się z przybliżonymi wartościami średniej wysokości odszkodowań i czasu, jaki trzeba na nie oczekiwać.
Wina i dowody
Na czas postępowania składają się przede wszystkim dwa czynniki: orzeczenie winy i postępowanie dowodowe. To właśnie sprawia, że niektóre procesy trwają dłużej od innych, ponieważ im poważniejszy wypadek, tym więcej dowodów trzeba zebrać, a druga strona może wzbraniać się przed uznaniem pełnej odpowiedzialności za wypadek i jego skutki.
Strona oskarżona o spowodowanie wypadku ma prawo się bronić i może próbować dowieść, że część winy spoczywa na poszkodowanym.
Odszkodowanie zdrowotne – diagnoza i leczenie
Oczekiwanie na odszkodowanie zdrowotne może ulegać zmianie w zależności od rodzaju wypadku (na przykład najszybciej z reguły czeka się na wypłatę odszkodowania za wypadek samochodowy, a dłużej w sprawie wypadku podczas pracy) i tego, jak poważne są one obrażenia. W przypadku złamań, amputacji czy zgonów czas trwania sprawy jest zdecydowanie dłuższy..
Kolejnym czynnikiem wpływającym na długość postępowania jest proces diagnozowania i leczenia ofiary wypadku. Prawnik zawsze będzie naciskał na to, aby nie przyjmować ugody, dopóki nie dojdzie do pełnego wyleczenia. Tylko wtedy można czarno na białym dowieźć rzeczywistych kosztów leczenia, ocenić ból i cierpienia ofiary. Jeśli prognozy lekarzy wskazują na to, że konsekwencje wypadku będą dokuczać poszkodowanej osobie do końca życia, wysokość odszkodowania oczywiście rośnie. Nie da się jednak tego powiedzieć krótko po wypadku, należy więc poczekać i obserwować stan zdrowia pacjenta. Czasem potrzebna jest długotrwała fizjoterapia. Z wnioskowaniem o odszkodowanie można czekać nawet do trzech lat.
Każdy czynnik wpływa na długość sprawy o odszkodowanie. Może ona trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Po przyjęciu ugody pieniądze jednak stosunkowo szybko wpływają na konto, bo do kilku tygodni.
Odszkodowanie tymczasowe
Jeśli pospieszymy się zbytnio z przyjęciem ugody, nie będzie już odwrotu — nie będziemy mogli na podstawie dalszych dowodów ubiegać się o dodatkową rekompensatę kosztów. Jest to trudna sytuacja, ponieważ zdarza się, że w wyniku wypadku nie jesteśmy w stanie prowadzić swojego dawnego trybu życia, na przykład wykonywać swojej pracy, a to może doprowadzić do problemów finansowych.
Można jednak ubiegać się o tymczasowe odszkodowanie, jeśli sytuacja jest naprawdę trudna. Polega ono na tym, że część odszkodowania, o które wnioskujemy, zostanie nam wypłacona wcześniej, a jego wysokość odjęta od kompletnej sumy końcowej.
Jeśli więc na przykład staramy się dostać 5000 funtów, a uznane zostanie nam tymczasowe odszkodowanie o wysokości 2000 funtów, po podpisaniu ugody otrzymamy pozostałe 3000 funtów.
Przykładowe “widełki” czasowe postępowania o odszkodowanie dla różnych rodzajów wypadków:
– wypadki drogowe: 4-9 miesięcy;
– wypadki w pracy/upadek: 6-9 miesięcy;
– choroba zawodowa/napaść: 1-1,5 roku;
– zaniedbanie medyczne: 1-3 lata.
Artykuł powstał we współpracy z Insito-odszkodowania.uk |
Więcej podobnych artykułów
Mubi kod rabatowy – jak z niego korzystać?
Czym odszkodowanie różni się od zadośćuczynienia?
Przykłady roszczeń przed którymi ochroni ubezpieczenie członków zarządu