Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów to zmora wielu osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie taki jednak diabeł straszny jak go malują. Jeżeli dowiemy się czegoś na temat prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, zdecydowanie łatwiej będzie nam wykonywać czynności, do których zobowiązuje nas prawo. 

Czym jest księga przychodów i rozchodów i kto musi ją prowadzić?

Księga przychodów i rozchodów to nic innego jak podstawowa ewidencja księgowa. Jest to tak zwana uproszczona księgowość i nie każdy ma prawo do jej prowadzenia. Niektórzy muszą dokonywać zdecydowanie bardziej skomplikowanych czynności niż dokonywanie wpisów w księdze przychodów i rozchodów. Wydaje się zatem, że możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości jest przywilejem. Dotyczy on przede wszystkim osób fizycznych osiągających przychód z pozarolniczej działalności. Warunek jest jednak jeden; taka osoba fizyczna musiała wybrać odpowiednią formę opodatkowania przychodu. Może być to opodatkowanie na tak zwanych zasadach ogólnych bądź podatek liniowy. Nietrudno zgadnąć, że w księdze przychodów i rozchodów notować się będzie wszelkie wydatki oraz zyski. Na początku, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów może wydawać się dość skomplikowane. Ważne jest to, aby nie zapominać o tym, że notowania wymaga nie tylko przychód ze sprzedaży konkretnego towaru bądź usługi. Uproszczoną księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów mogą również prowadzić spółki jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie oraz spółki cywilne należące do osób fizycznych. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Samodzielne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów może nastręczać pewnych trudności, ale tylko na samym początku. Po pewnym czasie, codzienne notowanie wydatków i przychodów wchodzi w nawyk. Jeżeli jednak, mimo prób nie uzyskaliśmy wprawy, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Pomoże nam ono w uporządkowaniu spraw księgowych. Dzięki korzystaniu z usług biura nie będziemy musieli martwić się o to, czy to co robimy, jest zgodne z prawem. Księgowi posiadają bowiem wiedzę i doświadczenie pozwalające na bezbłędne prowadzenie spraw swoich klientów. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że korzystanie z usług biura rachunkowe wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą sobie na to pozwolić. Jeżeli zatem zależy nam na oszczędnościach, najlepszym rozwiązaniem będzie mimo wszystko samodzielne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Dobrym pomysłem może być udanie się na kurs prostej księgowości, który wyposaży nas w odpowiednie umiejętności.