Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

5 zalet prowadzenia własnej działalności gospodarczej

założenie działalności gospodarczej jest proste

Własna firma kusi wizją samodzielności i rozwoju. Z kolei praca na etacie daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Warto mieć świadomość, że rezygnacja ze stałej posady wiąże się z całkowitą zmianą stylu życia i obowiązków. Zanim rzucisz etat upewnij się, że jesteś gotowy na wyzwania jakie niesie ze sobą założenie działalności gospodarczej w naszym kraju.

W artykule poznasz najważniejsze zalety takiego rozwiązania.

Dlaczego założenie działalności gospodarczej się opłaca

Poprawa sytuacji finansowej

Samozatrudniony może zarabiać na rękę od kilku do nawet kilkunastu tysięcy więcej niż pracownik etatowy. Nie zawsze dzieje się to od razu. Na początku zwykle trzeba sporo zainwestować i poczekać, aż biznes zacznie przynosić realne zyski. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany i zaangażowany – większe zarobki są na wyciągnięcie ręki.

Większa wydajność

Każdy, kto pracował na etacie wie, że organizacja pracy w wielu firmach pozostawia sporo do życzenia. Z raportu przygotowanego przez firmę VoucherCloud wynika, że w ciągu 8-godzinnego dnia pracy wydajnie pracujemy najwyżej przez około trzy. Reszta wykorzystywana jest na różne rozpraszacze typu: media społecznościowe, załatwianie prywatnych spraw czy rozmowy z pracownikami. Pracując na swoim masz większą motywację by skupić się na konkretach i robić te rzeczy, które przyniosą firmie realne zyski.

Nowe miejsca pracy

dopóki Twoja firma istnieje nie musisz martwić się oto, że zostaniesz zwolniony. Teraz to ty zatrudniasz i masz szansę stworzyć miejsca pracy dla wielu osób, w tym dla swoich przyjaciół czy rodziny. W ten sposób możesz zbudować wielopokoleniowy biznes rodzinny, który kontynuować będą twoje dzieci i wnuki.

Niezależność i elastyczność

masz ogromną swobodę w układaniu swojego harmonogramu dnia, dopasowując go do potrzeb swoich i domowników. Urlop i odpoczynek planujesz kiedy chcesz, nie musząc czekać na akceptację z działu kadr. Prowadząc biznes online możesz pracować z dowolnego miejsca na ziemi, w czasie który ci odpowiada. Na plus jest również duża autonomia w podejmowaniu decyzji.

Łączysz przyjemne z pożytecznym

Mówi się, że aby nie pracować nigdy więcej, należy robić to co się kocha. Założenie działalności gospodarczej daje ci możliwość by hobby uczynić źródłem zarobku. Badania pokazują, że osoby, które połączyły swoją pasję z biznesem nie tylko są szczęśliwsi, ale więcej zarabiają więcej i nie są narażeni na tek duży stres w pracy.

Większa satysfakcja

Prowadzenie własnej firmy przynosi dwa razy większą satysfakcję niż praca na etacie i to nie tylko ze względu na wyższe zarobki. Osoby, które zdecydowały się założenie działalności gospodarczej doceniają w swojej pracy: wyzwania (36%)., relacje z ludźmi (32) i komfort pracy (26%).

Możliwość rozwoju

Założenie własnej działalności to masa wyzwań, którym musisz sprostać. Dzięki temu zdobywasz zupełnie nowe umiejętności, choćby związane z księgowością, marketingiem czy zarządzaniem ludźmi. Dzięki temu masz poczucie nieustającego rozwoju, co daje jeszcze większą motywację do dalszej pracy.

Swoboda w doborze pracowników

W pracy spędzamy większą część dnia, a od stopnia zgrania zespołu w dużej mierze zależy sukces i efektywność działania firmy. Zakładając własną działalność gospodarczą sam tworzysz swój zespół i dobierasz osoby, z którymi chcesz tworzyć zespół.

Możliwość korzystania ze wsparcia i dotacji

Jest wiele lokalnych oraz ogólnokrajowych programów pomocowych, dla osób samozatrudnionych. Możesz korzystać ze wsparcia ze środków unijnych na założenie działalności gospodarczej, bezzwrotnych dotacji z urzędu pracy, czy zwolnienia ze składek lub preferencyjnych warunków ich opłacania.

Mimo, że wiele osób obawia się ogromu formalności – w praktyce założenie działalności gospodarczej jest proste. Można to zrobić przy pomocy kilku kliknięć, nie wychodząc z domu. Można też powierzyć te kwestie specjalistom. Biuro rachunkowe załatwi wszelkie formalności związane z uruchomieniem firmy. Najczęściej współpraca nie ogranicza się jedynie do założenia działalności, ale obejmuje również stałą obsługę księgową nowej firmy.