Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Internetowe narzędzia ułatwiające zarządzanie firmą

korekty faktur

Prowadzenie księgowości firmy to zadanie dla profesjonalistów. Obecnie w sieci dostępnych jest mnóstwo bezpłatnych i łatwych w użytkowaniu narzędzi, które pozwalają na usprawnienie wszelkich koniecznych wyliczeń. Takie narzędzia nie tylko oszczędzają czas, ale także zmniejszają ryzyko popełnienia błędów, które mogą firmę sporo kosztować. O jakie narzędzia chodzi i czy warto z nich korzystać?

Kalkulatory podatkowe

Kalkulatory podatkowe pozwalają na szybkie obliczenie wszelkich kwot podatków, np. kwoty wolnej od podatku i kwot zmniejszających podatek. Do kalkulatorów podatkowych zalicza się także narzędzia umożliwiające szybkie i intuicyjne rozliczenie PIT zarówno osób fizycznych, jak i firm. Kalkulatory tego typu, jak również tzw. kilometrówki czy narzędzia do przeliczania kwoty VAT do wykazania na fakturze to narzędzia, które znacząco ułatwiają pracę nawet tym, którzy z wykształcenia nie są księgowymi i nie znają wszystkich zawiłości polskiego prawa.

Kalkulator wynagrodzeń

Kolejnym pomocnym narzędziem jest kalkulator wynagrodzeń. Służy on do obliczania obciążenia finansowego osoby zatrudnionej na umowę i pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Narzędzie automatycznie rozlicza wynagrodzenie netto, opierając się na informacji na temat wynagrodzenia brutto.

Kalkulator brutto netto

Przeliczanie kwoty usługi czy produktu na brutto i netto może przysporzyć wiele kłopotów. Na szczęście istnieje przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator brutto netto. Służy ono do ustalenia kwoty podatku VAT. Kwota ta jest zależna od ceny towaru czy usługi. Dzięki kalkulatorowi, wystawianie faktur jest łatwiejsze i szybsze. Istnieje także o wiele mniejsze ryzyko popełnienia błędu i niedopełnienia obowiązku podatkowego względem organów skarbowych. Aby obliczyć kwotę należnego podatku, należy podstawę opodatkowania, czyli kwotę netto, podzielić na stawkę VAT. Otrzymany wynik należy następnie zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku. To proste zasady, jednak warto ułatwić sobie pracę użyciem kalkulatora brutto netto.

Czy warto używać narzędzi internetowych ułatwiających rozliczanie się z urzędem skarbowym i klientem?

Odpowiedź jest oczywista. Narzędzia tego typu przydają się zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Znacząco ułatwiają pracę, pozwalają na uniknięcie błędów w rozliczeniach i konieczności składania późniejszych korekt. Kalkulatory podatkowe czy kalkulatory brutto netto przydadzą się również osobom pracującym w ramach samozatrudnienia, a także wszystkim, którzy chcą oszacować opłacalność swojego biznesu.