Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Zastosowanie pojemników wykonanych z tworzywa HDPE

Zastosowanie pojemników wykonanych z tworzywa HDPE

Tworzywo HDPE jest na tyle popularnym materiałem, że w naturalny sposób stało się ono budulcem dla różnego rodzaju opakowań. Dziś w zasadzie trudno wyobrazić sobie branżę lub gałąź przemysłu, w której nie pojawiałyby się pojemniki wykonane z tych małych granulek. Do czego można je wykorzystać?

Czym jest HDPE i jakie ma właściwości?

Skrót HDPE to akronim od słów High Density Polyethylene, które w wolnym tłumaczeniu na język polski oznaczają “polietylen o dużej gęstości”. Materiał ten wyróżnia się bardzo dużą odpornością na różne czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć, detergenty, środki czystości, a także na agresywne związki chemiczne takie jak sole zasadowe i kwasowe, oraz rozpuszczalniki. Tworzywo HDPE jest też bardzo wytrzymałe pod kątem oddziaływań mechanicznych, dzięki czemu nie pęka i nie przecieka. Z łatwością można je wykorzystać do przechowywania produktów ciekłych i będących pod dużym ciśnieniem. Co ważne, ten mlecznobiały polimer jest też całkowicie nietoksyczny i bezpieczny dla człowieka.

Zastosowanie opakowań z HDPE

Interesujące właściwości tworzywa HDPE sprawiają, że z powodzeniem wykorzystuje się je do produkcji różnego rodzaju pojemników. Z tworzywa można wyprodukować np. wytrzymałe opakowanie kosmetyczne, wewnątrz którego można przechować kremy, balsamy, preparaty oczyszczające i substancje o charakterze nawilżającym. Polimer może być również wykorzystywany do produkcji opakowań mających bezpośredni kontakt z żywnością. Nawet mała i niepozorna butelka HDPE może zawierać napoje, leki (np. w postaci zawiesin), ale też różnego rodzaju słodycze i przekąski.

Atutem opakowań wykonanych z tworzywa HDPE jest ich mlecznobiała barwa, która ogranicza ilość światła wpadającego do wnętrza pojemników i butelek (np. z lekami). Opakowania z HDPE mogą być też wykorzystywane do transportowania różnego rodzaju paliw, substancji chemicznych i silnych środków czyszczących. Można w nich też przechowywać oleje i inne środki konserwujące. Warto podkreślić, że nawet długotrwałe przechowywanie odczynników chemicznych w opakowaniach HDPE nie powoduje ich uszkodzenia. Cecha ta wynika z wyjątkowej obojętności chemicznej polimeru, który nie wchodzi w reakcję ze zdecydowaną większością substancji organicznych i nieorganicznych.

Jak widać, nawet niewielka butelka HDPE może mieć wyjątkowe właściwości fizykochemiczne. Dzięki nim można ją wykorzystać do wielu różnych celów, a zwłaszcza do przechowywania substancji podatnych na działanie światła słonecznego, wody, kwasów, zasad i preparatów czyszczących.