Chociaż zarówno kredyt hipoteczny, jak i pożyczka to produkty finansowe wiążące się z zaciągnięciem zobowiązania pod zabezpieczenie nieruchomości, wyróżnia się między nimi kluczowe różnice. Zanim podejmie się ostateczną decyzję o formie zobowiązania, dobrze jest zapoznać się z charakterystyką obu rozwiązań. Dzięki temu znając cel, na który potrzebuje się gotówki, można wybrać najbardziej dogodną opcję.
Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny jest to produkt bankowy udzielany na konkretny cel mieszkaniowy, który jest określony w umowie. Najbardziej popularną wersją kredytu hipotecznego jest kredyt na zakup mieszkania, ale mówi się również o kredycie budowlanym, czyli na budowę domu, kredycie na zakup działki oraz na remont lub wykończenie domu.
Specjalista z Poznańskiego Banku Spółdzielczego mówi: Kredyt hipoteczny jest udzielany tylko i wyłącznie przez banki na podstawie Prawa Bankowego i Ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Aby kredyt mógł zostać udzielony, konsument powinien posiadać wkład własny. Długość okresu spłaty kredytu zazwyczaj waha się od 25 do 30 lat.
Pożyczka hipoteczna
Charakterystyka pożyczki hipotecznej różni się w pewnych względach od kredytu hipotecznego. Jest ona udzielana nie tylko przez banki, ale również przez inne instytucje i jest regulowana przez zapisy w Kodeksie Cywilnym. Można jej udzielić na dowolny cel, niekoniecznie mieszkaniowy, ale konsument musi mieć w posiadaniu nieruchomość pod zabezpieczenie.
Jedynym warunkiem jest niemożność przeznaczenia środków z pożyczki na działalność gospodarczą. Do otrzymania pożyczki hipotecznej nie zawsze jest potrzebny wkład własny, a instytucje proponują nawet 30 – letni czas spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Jaki produkt bankowy wybrać?
Zazwyczaj kredyt hipoteczny w ogólnym rozliczeniu okaże się tańszy. Banki proponują bowiem niższe oprocentowanie i RRSO w porównaniu do pożyczki.
Podstawową kwestią, którą trzeba ustalić przed wyborem między pożyczką a kredytem hipotecznym, jest cel, na który potrzebne są środki finansowe. Jeśli konsument planuje zakup mieszkania, domu, działki budowlanej, albo chce wyremontować posiadaną nieruchomość, lepszą decyzją będzie zaciągnięcie kredytu.
Natomiast, kiedy środki potrzebne są na jakikolwiek inny cel, np. na organizację wystawnego wesela, a jednocześnie jest się w posiadaniu nieruchomości na własność, pożyczka hipoteczna będzie lepszym wyborem.
Więcej podobnych artykułów
Słodycze – biznes odporny na kryzys?
Czym są portfel Bitcoin, kantory i giełdy kryptowalut
Księgowość dla małych firm – jak zoptymalizować procesy i obniżyć koszty?