Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Różnice między kredytem a pożyczką

pożyczka

Kredyt i pożyczka – na co dzień te dwa pojęcia bywają używane zamiennie, jednak dotyczą dwóch różnych narzędzi finansowych. Zasady udzielania kredytów oraz pożyczek regulują różne akty prawne, co wiąże się z konkretnymi korzyściami i zagrożeniami dla dłużnika. Jeśli szukasz sposobu finansowania większych inwestycji lub nagłych wydatków, koniecznie zapoznaj się treścią tego artykułu.

Czym jest kredyt?

Kredyt to kwota środków pieniężnych, którą bank przekazuje klientowi na czas określony w umowie. Podstawą prawną do zawierania umów kredytowych jest Prawo bankowe, stosuje się również przepisy ustawy o kredycie konsumenckim i Kodeksu cywilnego. Umowa kredytowa musi mieć formę pisemną i zawierać szereg wymaganych elementów, w tym kwotę kredytu, zasady oraz termin spłaty, wysokość odsetek i prowizji. Najczęściej kredyty przyznawane są na realizację konkretnego celu, a klient musi wykazać sposób spożytkowania przyznanej mu kwoty – wyjątek stanowią kredyty gotówkowe. Aby uzyskać kredyt, klient musi spełniać określone przez bank kryteria, a więc posiadać zdolność kredytową. Podsumowując:

  • przedmiotem umowy kredytowej są środki pieniężne,
  • kredytu może udzielić wyłącznie bank,
  • podstawą prawną jest Prawo bankowe,
  • umowa kredytowa musi mieć formę pisemną,
  • kredyty przyznawane są na określony cel,
  • kredyt udzielany jest odpłatnie (prowizja, oprocentowanie).

Czym jest pożyczka?

Podczas gdy umowa kredytu zawsze odnosi się do środków pieniężnych, pożyczać możemy również rzeczy. Zasady zawierania umów pożyczkowych regulują przepisy Kodeksu cywilnego, ponieważ pożyczkodawcą może być każda osoba fizyczna. Pieniądze można pożyczyć od członka rodziny, przyjaciela, a także od instytucji finansowej, np. z parabanku. Przy czym ta ostatnia opcja okazuje się najbardziej ryzykowna – ostrzega nasz rozmówca z dFinance.pl.

W przeciwieństwie do kredytu:

  • przedmiotem pożyczki mogą być pieniądze oraz rzeczy,
  • pożyczki może udzielić instytucja lub osoba fizyczna,
  • podstawą prawną jest Prawo cywilne,
  • umowa pożyczki poniżej określonej kwoty nie musi mieć formy pisemnej,
  • pożyczkobiorca nie musi wskazywać celu zobowiązania,
  • pożyczka może, ale nie musi być udzielana odpłatnie.

Do zaciągania pożyczek mogą zachęcać ograniczone formalności. Z reguły pożyczkę w parabanku można uzyskać szybciej niż kredyt bankowy. Co nie zawsze jest zaletą. Zasady zawierania umów kredytowych służą bezpieczeństwu obu stron, zarówno banku, jak i kredytobiorcy. W przypadku „chwilówek” klient jest pozbawiony takiej ochrony. Chociaż pożyczki mogą być udzielane bezpłatnie, parabanki nie korzystają z tej możliwości – ich zysk zależy właśnie od odsetek i prowizji. A ponieważ przy umowie pożyczki obowiązuje minimum formalności, pożyczkobiorcy często bywają zaskoczeni faktyczną kwotą spłaty.

Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki? Bez względu na to, czy wybierzesz kredyt gotówkowy, czy pożyczkę, zdecyduj się na współpracę z bankiem. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszej oferty, skontaktuj się z doradcą finansowym.