Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Jak zostać taksówkarzem Bolt, Uber lub Freenow?

Biuro Uber Kraków OnlyGo

Z czym od razu kojarzy nam się pytanie “co potrzeba by być taksówkarzem”? Oczywiście będzie to prawo jazdy kategorii B oraz uzyskana pełnoletność. Mimo wszystko to tylko dwie z najważniejszych kwestii. Potrzebne są jeszcze dokumenty potwierdzające niekaralność oraz badania lekarskie i psychologiczne do podjęcia się takiej pracy. To już? Niestety nie. Mimo wszystko nie martwcie się, poniżej przedstawimy Wam wymagania, które należy spełnić aby pracować jako taksówkarz.

Czy konieczne jest założenie własnej działalności gospodarczej?

Zacznijmy od kwestii, która niepokoi wielu potencjalnych taksówkarzy — czy konieczne jest założenie własnej działalności gospodarczej. Odpowiedź brzmi: nie! Wszelkie formalności jeśli chcemy podjąć pracę na umowie, możemy załatwić szybciej niż w przypadku działalności, lecz liczyć musimy się wtedy również z niższymi stawkami. Jeśli dopiero planujemy rozpocząć swoją karierę jako przewoźnik, najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas umowa — dzięki temu zobaczymy, jak to dokładnie wygląda, jakie są stawki i jakie możliwości daje nam praca. W momencie, kiedy jednak nie boimy się nowych wyzwań i chcemy zarabiać więcej, w tym momencie działalność będzie lepszym rozwiązaniem. Są dużo wyższe stawki za pracę, lecz wiąże się to z samodzielnym odprowadzaniem podatku dochodowego (w zamian natomiast otrzymujesz zwolnienie z podatku VAT).

Jakie dokumenty potrzebuję na start i gdzie je otrzymam?

W momencie, w którym decydujemy się na podpisanie umowy, konieczne będzie uzyskanie badań lekarskich w dowolnym ośrodku medycyny pracy. Takie badania kosztują około 200 zł, lecz obejmują pełen zakres badań — poziom cukru, ciśnienie, badania okulistyczne, laryngologiczne oraz neurologiczne. Jeśli już udajemy się do ośrodka medycyny pracy, warto przy okazji zdecydować się na badania psychologiczne, w których trakcie sprawdzony zostanie nasz czas reakcji, zdolność koncentracji oraz to, jak radzimy sobie o różnych porach dnia, z różnym natężeniem i rodzajem światła. Na sam koniec konieczne jest wyciągnięcie w punkcie informacji Krajowego Rejestru Karnego zaświadczenia o niekaralności, które kosztuje około 30 zł. Kiedy te dokumenty będą już w Twoim posiadaniu, wystarczy, że zapoznasz się z wymaganiami dotyczącymi posiadanego samochodu. Jeśli natomiast twoje auto nie spełnia wymagań, pracodawca może Ci wypożyczyć licencjonowaną taksówkę. Dodatkowo jeśli ubiegasz się o pracę jako kierowca Bolt potrzebujesz także zdjęcia profilowego oraz stempel Taxi w dowodzie Rejestracyjnym. Wymagania te dokładnie wyszczególnione są na stronie https://onlygo.pl/oferta/praca-bolt, gdzie znajdziesz także liczne zalety takiego stanowiska. Jeśli natomiast chcemy zacząć działać jako działalność, oprócz podanych wcześniej dokumentów potrzebujemy również oświadczenie o spełnianiu wymogu dobrej reputacji, oświadczenie o woli zatrudnienia kierowców (te dokumenty wypełniasz samodzielnie). Dodatkowo wymagany jest wykaz użytkowanych pojazdów, aktywna licencja taxi oraz wypis z licencji taxi, który wydaje się na samochód. Ten ostatni dokument jest bardzo istotny, gdyż bez posiadanej licencji możemy ponieść bardzo wysokie konsekwencje karne.

Praca Uber Kraków OnlyGo

Gdzie zacząć swoją karierę taksówkarską?

Dróg w tej kwestii mamy kilka. Z jednej strony możemy przyjąć się do klasycznej spółki taksówkarskiej, albo zamiast tego dołączyć do floty przewoźników (takiej jak Bolt, Uber czy FreeNow). Przy tej drugiej opcji pojawia się dużo więcej benefitów w postaci, chociażby, braku opłat za kaso taksometry, bezpłatna aplikacja ze zleceniami, wirtualna kasa fiskalna, a do tego nie ponosisz kwoty “bazowej” i pobierana jest wyłącznie prowizja od kursu. Jeśli nie wiesz, do jakiej spółki flotowej dołączyć, możesz działać jako kierowca w OnlyGo. Masz możliwość pracy pod każdą z możliwych flot, otrzymujesz licencję taxi, zniżkę na paliwo i przeglądy samochodu, a co najważniejsze — pewną i terminowo wypłacaną pensję. Więcej informacji na temat pracy w firmie OnlyGo, chociażby jako przewoźnik Uber dostępne jest pod adresem https://onlygo.pl/oferta/praca-uber, gdzie znajdziesz szczegółowe wymagania wymagane na takim stanowisku. Opłata za działalność w OnlyGo to wyłącznie 50 zł tygodniowo i to w okresach, kiedy faktycznie pracujesz (więc jeśli jesteś na urlopie bądź chorujesz, nie ponosisz żadnych opłat).

Jedyne wymagania, jakie musisz spełnić, pomijając powyższe wspomniane, to ukończone 20 lat, minimum rok ważne prawo jazdy oraz samochód z 2004 roku lub młodsze (koniecznie 4/5-drzwiowe).