Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Ile kosztuje złoto inwestycyjne i w co można inwestować?

złoto

Złoto spełnia ważną rolę dla wielu inwestorów, gdyż stanowi źródło zabezpieczenia i płynności finansowej. Spora ilość osób zastanawia się, jaka jest cena złota za gram i czy obecnie zainwestowanie w ten kruszec ma jakiś sens. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z inwestowaniem w złoto.

Cena złota za gram 2021

●     Cena czystego złota
W rzeczywistości, czyste złoto w ogóle nie istnieje – nie ma próby złota 1000. Czystym złotem określa się złoto o próbie 999, a więc mające w składzie 99,9 procenta złota w stopie. Jest to 24-karatowe złoto. Cena za gram złota o próbie 999, jeszcze w zeszłym roku wynosiła około 170 złotych. Obecnie, za gram złota wymienionej próby, trzeba będzie zapłacić ok. 230 złotych.

●     Ceny złota o próbie 750
Złoto o próbie 750 to złoto osiemnastokaratowe. Jego ceny w naszym kraju, przekraczają zwykle 100 złotych za gram. Obecnie cena ta wzrosła do 160 złotych.

●     Cena złota o próbie 585
Od kilku lat przyzwyczajano nas, iż ceny złota o próbie 585, oscylowały w zakresie 100 złotych za gram. Po podwyżce cen złota za złoto wymienionej próby, należy zapłacić już ponad 120 złotych za gram.

●     Cena złota o próbie 333
Złoto mające próbę 333 jest zdecydowanie najtańsze. Zapłacimy za nie około 60 złotych za gram.

Aktualne ceny złota możesz śledzić na https://mennica-krakowska.pl/31-cena-zlota

Kto i na jakiej podstawie wycenia złoto?

Stosowany przez wiele lat sposób ustalania cen złota, jak również sporej ilości innych metali, przestał się sprawdzać na początku XXI wieku. Dynamiczny rozwój telekomunikacji doprowadził do wielu asymetrii i patologii w dostępie do szeroko pojętej informacji. Problematyczne stały się także skandale mające związek z manipulacjami w obrębie cen złota. Mając na celu eliminacje takich niedoskonałości, Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Metali Szlachetnych podjęło decyzję o wprowadzeniu dużych zmian w metodzie ustalania cen złota.

Tradycyjne telekonferencje i fixingi, zostały zastąpione przez platformę elektroniczną, nad którą sprawuje pieczę ICE Benchmark Administration. Najistotniejszą przewagą najnowszego mechanizmu nad tym dotychczas stosowanym, jest bez wątpienia ustalanie cen złota na podstawie notowań realizowanych w rzeczywistym czasie. Cena, tak samo jak to miało miejsce dotąd, ustalana jest dwa razy w ciągu dnia i podawana do informacji publicznej.

Złoto inwestycyjne: szanse i zagrożenia 

Wady inwestowania w złoto

Najważniejsza wada złota to fakt, iż zwykle nie jest to inwestycja przynosząca od razu profity. Nie jest zatem odpowiednia dla tych osób, które chcą szybkich zysków. Złoto to długoterminowa lokata, a najlepiej nabywać je w czasie stabilizacji rynkowej. To kolejna wada – inwestowanie w złoto opłaca się najbardziej, kiedy sytuacja na rynku jest najstabilniejsza, wtedy to złoto będzie najtańsze. Dla wielu z nas, nabywanie złota w czasie, kiedy na innych dobrach można szybciej zarobić, jest problematyczne. Minusem inwestycji w złoto, jest także kłopot z wybraniem typu inwestycji. Na rynku, mamy dostęp do kilku różnych metod, niemniej jednak nie każda z nich jest godna polecenia. Jedną z tychże metod będą opcję oraz kontrakty na złoto, którego nie posiada się fizycznie, zaś jego właścicielem pozostaje się wyłącznie poprzez zapis w bankowym systemie. Prawda jest taka, iż złotą jest znacznie mniej na giełdzie, aniżeli warte są te opcje, zatem w chwili, kiedy każdy z inwestorów chciałby dostać swoje złoto pod postacią sztabek, przykładowo na skutek krachu na giełdzie, szybko może się okazać, iż po prostu nie ma tego kruszcu. Najlepiej będzie zainwestować w fizyczne złoto, na przykład pod postacią monet albo sztabek.

Zalety inwestowania w złoto

Najważniejszym plusem inwestowania w złoto, będzie ochrona naszych oszczędności – na wartość złota nie ma wpływu inflacja, której zaś podlegają pieniądze. Nawet mimo tego, iż jak każde inne dobro, złoto podlega rynkowym procesom – czasami jego cena wzrasta, czasami spada – w rozrachunku ogólnym, zwykle jednak przynosi zyski. Złoto to także bardzo dobra inwestycja dla osób niemających zaufania do bankowych systemów i nie lubiących trzymania pieniędzy na lokacie czy też na rachunku. Następną zaletą inwestycji w złoto to duża łatwość przeprowadzenia takiego procesu. Nie musimy poddawać sprawdzeniu różnych zależności oraz posiadać specjalistycznej wiedzy odnośnie funkcjonowania rynku. Inwestowanie w złoto, wymagać będzie od nas tylko analizowania i czytania jednego wykresu, czyli cen złota w czasie – wymaga to wiedzy i wprawy, ale z pewnością jest łatwiejsze, aniżeli obracanie kapitałem na rynkach walutowych albo giełdach papierów wartościowych.