Nie da się ukryć, że wielu podatników z pewnością już wywiązało się ze swojego obowiązku względem fiskusa. Żadnemu z nas jednak nie kojarzy się to najlepiej, a rozliczenie PIT często jest dla nas prawdziwie karkołomnym zadaniem. Niemniej jednak warto wiedzieć, że nie dopełnienie tego obowiązku wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Rozliczenie PIT może być jednak proste i przyjemne, gdy zdecydujemy się na wykonanie go całkowicie przez Internet. Zatem jak rozliczyć PIT online?
PIT 37 a PIT 36- którą deklarację wybrać?
W przypadku okresu rozliczeniowego wiele podatników zastanawia się, którą deklarację PIT wybrać. Okazuje się, że zarówno PIT 36 online jak i PIT 37 online można rozliczyć niezwykle prosto i skutecznie. Jednak, która deklaracja powinna zostać przez nas wybrana? Otóż:
- PIT 37- z tej deklaracji powinni skorzystać głównie podatnicy, którzy mają jedyne przychody rozliczane za pośrednictwem płatników. PIT 37 jest standardową deklaracją, którą powinni składać pracownicy i zleceniobiorcy, którzy mają pobierane zaliczki na podatki pobierane są przez płatnika czyli pracodawcę.
- PIT 36- jest to z kolei PIT dla działalności gospodarczej, analogicznie powinni z niego skorzystać przedsiębiorcy prowadzący swoją firmę, a także wszyscy Ci, którzy część swoich dochodów uzyskują bez pośrednictwa płatnika. Mówiąc prościej, z tej deklaracji może skorzystać każdy, kto samodzielnie obliczył zaliczkę na podatek dochodowy, a także samodzielnie wpłacił ją do urzędu.
PIT online- kto może rozliczyć?
PIT online to niezwykle wygodna forma rozliczania rocznego zobowiązania. Okazuje się, że do rozliczenia PIT-u w formie online ma prawo każdy, czynny podatnik. Można więc wygodnie za pośrednictwem sieci wypełnić deklarację podatkową, a także nie martwić się o jej dostarczenie do urzędu. Dzięki rozliczeniu w formie online podatnicy mogą również o wiele szybciej spodziewać się zwrotu ewentualnej nadpłaty w o wiele krótszym czasie.
Jak rozliczyć PIT online?
Rozliczanie PIT online jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie przejść na odpowiednią stronę programu rozliczeniowego, a następnie uzupełnić dane, które znajdują się na PIT-11, czyli deklaracji, którą powinien dostarczyć nam każdy pracodawca, najpóźniej do końca lutego bieżącego roku. Wówczas program samodzielnie wylicza i uzupełnia resztę pół w deklaracji PIT 37 lub PIT 36, a następnie- po naszym potwierdzeniu- wysyła dokument do właściwego urzędu skarbowego. Podatnik może spodziewać się również UPO, czyli poświadczenia odbioru deklaracji podatkowej z urzędu.
Więcej podobnych artykułów
Słodycze – biznes odporny na kryzys?
Czym są portfel Bitcoin, kantory i giełdy kryptowalut
Księgowość dla małych firm – jak zoptymalizować procesy i obniżyć koszty?