Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Zaległości i długi — czy mam szansę na kredyt?

kredyt

To, czy banki chętnie udzielają kolejne kredyty dla zadłużonych już osób, nie jest regułą. Każdy bank ma swoją politykę udzielania produktów finansowych. Każdy kredytobiorca jest też inny i ma odmienną sytuację. Bank zwraca uwagę na to, jak spory kredyt już posiadamy, ile zarabiamy, czy nie zalegamy ze spłatą. Bywa, że o kolejny kredyt jest łatwiej i trudniej. Jak można sobie pomóc?

Kredyty dla zadłużonych – kiedy bank na pewno odmówi?

Istnieje kilka przypadków, w których bank nie zgodzi się na kolejny kredyt. Jeśli już spłacamy gotówkowy, a chcemy przykładowo hipoteczny, bank zwróci uwagę na nasze zarobki i terminowość spłat. Jeśli kredyt jest spory, a my mało zarabiamy, bank raczej odmówi. Bank woli nie ryzykować sytuacji, gdy raty obu kredytów wynosiłyby przykładowo 2/3 naszej pensji. Nie pomaga fakt, jeśli nie mamy stałej pracy i zalegamy ze spłatą. Zdecydowanie bank nie udzieli kredytu, gdy opóźnienia przekraczają 90 dni. Tak poważne problemy ze spłatą często wiążą się z postępowaniem komorniczym. Zajęte mienie lub konto przez komornika to pewna odmowa banku. Bank nieprzychylnie też patrzy na osoby często korzystające z chwilówek. W jego oczach to dowód nieodpowiedzialności i niezaradności, a w konsekwencji ryzyko zalegania spłat.

Trudne kredyty i zalegające spłaty

Zaległości w spłacie rat kredytu to częsty problem kredytobiorców. Czy zawsze musi kończyć się komornikiem lub odmową kolejnego kredytu? Niekoniecznie. Regularne opóźnienia wynoszące 60 dni to nie tylko dodatkowe odsetki i opłaty za monity. Zaległości odnotowywane są w rejestrach BIK. Wgląd do nich ma bank, który potencjalnie mógłby udzielić nam kolejnego kredytu. Informacja taka znika z naszego bankowego „sumienia” dopiero po około 3 – 5 latach. Znacznie łagodniej traktowane są opóźnienia krótsze – poniżej 30 dni. Nie wiążą się z tak dotkliwymi karami, a jeśli są rzadkie, nie wpływają niekorzystnie na nasze starania o kolejny kredyt.

Kolejny kredyt – co można zrobić?

Czy zatem można otrzymać kolejny kredyt, będąc już zadłużonym? Tak i nie jest to wcale rzadka sytuacja. Najlepiej, jeśli mamy stałą pracę, dobre zarobki i poprawną przeszłość kredytową. Jednak nawet gdy sytuacja nie jest zupełnie różowa, nie pozostajemy bezradni. Pomocą w staraniach o kolejny kredyt będzie współkredytobiorca (np. małżonek lub rodzic) albo poręczyciel. W tym drugim wypadku to na nim skupia się uwaga banku, na jego sytuacji kredytowej i informacjach w BIK. Bank chętniej udzieli kolejnego kredytu, jeśli weźmiemy go w zastaw albo pod hipotekę. Możemy też zwyczajnie postarać się o lepiej płatną lub dodatkową pracę. Wszystko to zwiększa szansę na kolejny kredyt.

Kredyty dla zadłużonych – nie zaszkodzi dopytać

Jak wspomnieliśmy, każda sytuacja jest inna. Niekiedy w staraniach o trudne kredyty dla zadłużonych nie dostrzegamy istniejących rozwiązań. Warto się poradzić specjalistów. Istnieją firmy, które zajmują się udzielaniem porad dotyczących finansów i kredytów. Chociażby Ambulatorium Kredytowe. Zatrudnieni w takich firmach ludzie potrafią wskazać możliwe rozwiązania na poprawę naszej sytuacji kredytowej, pomogą przy formalnościach i podpowiedzą, którą ofertę wybrać.