Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Wełna i jej naturalna popularność

wełna

Jeżeli dobrze się rozejrzymy, czytając opisy o właściwościach różnych włóczek, to dojdziemy do wniosku, że każda z nich ma plusy, ale pojawiają się również wobec nich zastrzeżenia. Można śmiało powiedzieć, że wełna ma taką prasę. Szczególnie owcza. Niewątpliwie należy do rodziny, posiadającej naturalne włókna pochodzenie zwierzęcego. Nie można też udawać, że w obecnym świecie wszystko, co jest naturalne już na starcie zyskuje punkty dodatkowe. A jednak w tym wypadku zwraca się uwagę na kilka mankamentów. Czy słusznie?

Trzeba od razu zaznaczyć, że naturalne włóczki czy to pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego, występują w różnych odmianach. Podobnie wełna. Spotkamy takie, gdzie ich włókna są w 100% przędzą. Jak również te, gdzie są mieszane z przędzami sztucznymi lub naturalnymi. Dlatego też rozmowa o zaletach lub wadach jednolitego motka wydaje się chwilami bezprzedmiotowa. Sposób w jaki producenci potrafią dobrać poszczególne nitki, wydaje się często nie tylko trafny, ale i właściwy. Można śmiało powiedzieć, że włóczki w różnych proporcjach powstają dlatego, aby eliminować niedogodności, które występują w czystej postaci.

Wełna – popularna włóczka

Niemniej wełna jest bardzo popularną włóczką. I jest jedna podstawowa cecha, którą ją charakteryzuje na tle innych przędz. Posiada po prostu niezwykle zaskakujące właściwości. Każdy rzecz jasna powie – oczywiście, że tak. Przecież grzeje. A tym samym idealnie sprawdza się w chłodne, jesienne i zimowe wieczory. I wcale to nie oznacza, że tylko te pory roku wchodzą w rachubę, by nosić na sobie odzież, zrobioną z wełny. Przeciwnie. Sprawdzi się również wiosną, jeżeli zdecydujemy się wydziergać na przykład jakiś rodzaj lekkiego sweterka.

Wilgoć się jej nie trzyma

Inną ciekawą zaletą tej włóczki z wełny owczej jest fakt, że odparowuje wodę. Co to znaczy w praktyce? Na przykład to, że nie zostają na rzeczach plamy od potu. Wełna ma tę właściwość, że wilgoć się jej nie trzyma. Ponadto przykładowy płaszcz z wełny nie będzie zbyt szybko wchłaniał wody. Dzięki temu nie będzie w nim zimno na wypadek deszczu, ani nie grozi przemoknięcie. Oczywiście jeżeli wystawilibyśmy się na oberwanie chmury, to nic tutaj nie pomoże. Ale nie mówimy przecież o ekstremalnych zachowaniach.

Co wełnę gryzie

Nie można rzecz jasna pominąć tego, że wełna gryzie i dla osób, których skóra reaguje alergicznie, włóczka ta może stanowić problem. Dlatego, jak wyżej już pisaliśmy, istnieją rozwiązania, które redukują tę właściwość. A poza tym – przędze te są łatwo dostępne w sklepach, kolorowe i w rozmaitych rozwiązaniach. Warto z niej skorzystać.