Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Pracownik sektora finansowego – gdzie można pracować?

finanse praca

Myślisz o pracy w sektorze finansowym? Zastanawiasz się jakie możliwości otwiera przed tobą ten sektor gospodarki? W artkule przedstawiamy różne rodzaje zawodów – związanych mniej, lub bardziej z ludźmi, choć w każdym przypadku z finansami. Praca tego typu potrafi przynieść odpowiednie profity, jednak warto zainwestować w kursy, studia oraz naukę języków obcych.

Gdzie mogę pracować w sektorze finansowym?

Sektor finansowy jest bardzo szeroką częścią polskiej gospodarki. Choć w jego jądrze jest bankowość, to nie tylko ona należy do branży. Ciężko też określić dokładnie granice sektora – wszak pieniędzmi obraca się wszędzie – czy to praca w Krakowie, czy praca Częstochowa, lub malutkie miasteczko. Część z wymienionych poniżej kategorii dotyczy także firmy niezwiązanych stricte z finansami, jednak ich (firm) poszczególne działy już także, dlatego wspomnieliśmy między innymi o księgowości.

  • Bankowość – zarówno praca w placówkach banku, jak i centralach oraz na infolinii,
  • Ubezpieczenia – dotyczą szerokiej gamy produktów – od komunikacyjnych, mieszkaniowych, ubezpieczeń kredytów i innych. Można pracować m.in.: jako doradca ubezpieczeniowy (oferując produkty jednej lub kilku firm), tworzyć analizy, być rzeczoznawcą.
  • Zarządzanie finansami – czy samorządy, czy spółki i większe firmy, potrzebują ludzi zaznajomionych w przepisach i potrafiących zarządzać pieniędzmi.
  • Księgowość – dobra księgowa to skarb. Praca wymaga po prostu „lubienia się” z cyframi. Można pracować na samodzielnym stanowisku w firmie, czy urzędach, choć na rynku jest także sporo firm, którym zleca się księgowość.
  • Audyty – gdy nie wiemy, gdzie uciekają nam pieniądze, warto zrobić audyt. Firmy zewnętrzne obiektywnie pokażą marnowane, lub niewykorzystywane zasoby, poziom zadłużenia etc.
  • Zakupy na giełdzie – traderzy mają na sobie dużą odpowiedzialność, ale jednocześnie możliwość zarobienia sporych premii. To od nich zależy, czy uda się kupić/sprzedać wiele rzeczy po dobrej cenie. Praca wymagająca, stresująca, ale przynosząca profity tym, którzy naprawdę się na tym znają.
  • Analizy finansowe – traderzy, prezesi i rady nadzorcze potrzebują analiz – zarówno tych, które dotyczą przeszłości, jak i przyszłości. To na podstawie wyliczeń zużycia materiałów, popytu, podaży, przewidywanych cen etc. podejmuje się najważniejsze decyzje.
  • Pośrednictwo – jest jakby na granicy sektora finansowego, choć częstokroć operuje się w nim dużymi kwotami. Przykładowo wymagającą rozeznania w rynku, ale intratną posadą jest stanowisko pośrednika obrotu nieruchomościami.