Daniny publicznoprawne mogą znacznie obciążać domowy budżet. Przykład stanowi podatek od nieruchomości, którego stawka jest powiązana ze wskaźnikiem inflacji. Od 2021 roku właściciele mieszkań i domów znów płacą więcej. Dodatkowe opłaty ponoszą też osoby, które wykupiły miejsce postojowe w garażu podziemnym z wyodrębnioną własnością oraz księgą wieczystą. Podatnikami są osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne.
Podatek od nieruchomości
Obowiązek podatkowy spoczywa na każdym, kto staje się właścicielem domu, mieszkania, gruntu, działki budowlanej, magazynu czy biurowca. Podatek od nieruchomości musi też płacić osoba, która jest posiadaczem samoistnym. To znaczy, że używa gruntów jak właściciel. Oprócz tego dotyczy posiadaczy mienia publicznego. Z opłacania takiej daniny są zwolnieni m.in. właściciele użytków rolnych i gruntów tam zadrzewionych, lasów, nieruchomości zajętych na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego lub należących do państw obcych czy organizacji międzynarodowych.
Opublikowana przez Ministerstwo Finansów stawka maksymalna podatku od nieruchomości i budynków mieszkalnych wynosi obecnie 85 groszy za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Warto wspomnieć, że gminy mogą ustalać opłaty zgodnie z limitem. Z tego względu informacje na temat wysokości podatku od nieruchomości warto sprawdzić w urzędzie gminy. Jednostki organizacyjne wysyłają też decyzję na oficjalnym piśmie wraz z terminem płatności daniny. W liście znajdziemy wyszczególnienie, jakie części nieruchomości zostały objęte opłatą.
Podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym
Nie bez powodu spora część osób zainteresowanych nabyciem wymarzonego M wybiera nieruchomości z rynku pierwotnego. Istotnym czynnikiem decydującym o takim wyborze jest dogodna lokalizacja i doskonale rozbudowana infrastruktura nowoczesnych osiedli. Dużym powodzeniem cieszą się na przykład nowe mieszkania w Piasecznie, które mają dostęp do udogodnień, takich jak: przestronne windy, komórki lokatorskie, tarasy czy miejsca postojowe w garażu podziemnym.
W przypadku, gdy właściciel nieruchomości posiada samochód i korzysta jedynie z garażu zewnętrznego, do zapłacenia daniny od gruntu zobligowana jest wspólnota. Jeśli chodzi o oferty mieszkań z rynku pierwotnego, zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami miejsc postojowych. W sytuacji, gdy garaż posiada odrębną księgę wieczystą, właściciel będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 23% VAT. Atutem posiadania miejsca postojowego jako samodzielnego lokalu użytkowego staje się możliwość sprzedaży.
Jeśli garaż na parkingu podziemnym nie posiada odrębnej księgi wieczystej, obowiązuje podatek w wysokości 8% VAT. W takim przypadku danina od nieruchomości wynosi 0,85 zł/ m kw. Miejsca postojowego w garażu podziemnym będącego częścią wspólną budynku, nie możemy sprzedać. Warto mieć na uwadze, że finalna wysokość podatku zależy od lokalizacji, w jakiej znajduje się inwestycja. Im bliżej centrum dużego miasta, tym cena za miejsce postojowe w garażu podziemnym będzie wyższa.
Więcej podobnych artykułów
Słodycze – biznes odporny na kryzys?
Czym są portfel Bitcoin, kantory i giełdy kryptowalut
Księgowość dla małych firm – jak zoptymalizować procesy i obniżyć koszty?