Naturalne drewno od zawsze stanowiło jedną z ciekawszych propozycji, wykorzystywanych przy produkcji mebli. Był taki moment w Polsce, że zachłysnęliśmy się zachodnim modelem, który oferował szereg ciekawych, ale syntetycznych rozwiązań. Pewnie dlatego, że jeszcze 30 lat temu sprawa wyglądała u nas zupełnie inaczej. Dzisiaj to się nieco zmienia. Z różnych powodów – ze względu na klimatyczne zmiany, na nieco mniej konsumpcyjne wybory, na bardziej świadome decyzje. Kiedyś chcieliśmy, żeby wyglądało u nas tak, jak na zachodzie. Obecnie czerpiemy z tego modelu nieco inne wzorce.
Naturalne drewno – więcej satysfakcji
Dlatego też tak ważną rolę od pewnego czasu odgrywa naturalne drewno. Właśnie ze względu na jego niepowtarzalność, oryginalność, różnorodność i – co za tym idzie – możliwość doboru różnych gatunków w zależności od potrzeb. Meble, na które się decydujemy niekoniecznie muszą spełniać standardy, narzucane przez branżowe materiały reklamowe. Odwrotnie – coraz częściej zauważamy, że projekt mieszkania, czy pojedynczego wnętrza na własnych warunkach, daje więcej satysfakcji. Stąd popularność rozwiązań, które bazują na tego rodzaju komponentach.
Naturalne drewno w tradycyjnych i nowoczesnych wnętrzach
Meble, które mają w sobie naturalne drewno, pozwalają właśnie na tego rodzaju doświadczenie. Nikt przecież nie będzie zaprzeczał, że meble przygotowane w ramach jednego gatunku drewna, mogą się od siebie pięknie różnić. Jednocześnie stanowić trzon umeblowania w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Wynika z tego, że są uniwersalne i rzeczywiście wszystko na to wskazuje. Nie mają więc ograniczeń, a zatem decydując się na konkretny styl, możemy być pewnie, że nas na żadnym etapie nie zawiodą.
Połysk, barwa i zapach
Czy myśląc w ten sposób o drewnie ograniczamy się do jakichś konkretnych kształtów, kolorystyki, czy rozmiarów? Oczywiście, że nie. Więcej – zyskujemy jego niepowtarzalne i niepodrabialne cechy. Są nimi połysk, barwa i zapach. Każdy z tych elementów odpowiada za nieco inny odbiór drewnianych mebli, ale jednocześnie decyduje o jego wartości. Zdarza się, że to, co dla jednych będzie ogromnym atutem naturalnego drewna, dla innych jego wadą. Najczęściej jednak pewien dystans do wymienionych elementów, które wchodzą w skład drewna, bierze się z pewnego potocznego myślenia o nim.
Gatunek, gleba i szerokość geograficzna
Weźmy na przykład wspomnianą wyżej barwę drewna, która będzie miała wpływ na to, jak prezentował się będzie mebel. Kolor jest tutaj zależny od co najmniej trzech czynników – gatunku, składu gleby, jak i szerokości geograficznej, z której pochodzi. I tak barwa akacji europejskiej będzie różniła się od jej odpowiednika z krajów, leżących poza Europą. Już sam ten fakt daje spore możliwości wyboru. Jeżeli decydujemy się na ten gatunek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jego zakresie poszukać odpowiedniej kolorystyki.
Więcej podobnych artykułów
Zakłady pogrzebowe Warszawa Ochota, Wola i Ursynów – Wybór w trudnych chwilach
Gry Planszowe – Uniwersalna Rozrywka Dla Dzieci i Dorosłych
Przekładnie kątowe – jak działają?