Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Jak tonometria może pomóc w profilaktyce okulistycznej?

tonometria

Tonometria to test diagnostyczny, który mierzy ciśnienie wewnątrz oka. Test może pomóc w wykryciu jaskry, choroby, która uszkadza nerw wzrokowy, co może prowadzić do utraty wzroku. W ramach tego badania wykorzystuje się tzw. tonometry MDT.

Tonometria – rodzaje

Istnieją dwa główne rodzaje tonometrii: tonometria aplanacyjna i tonometria bezkontaktowa.

Tonometria aplanacyjna jest najczęstszym rodzajem tonometrii. Polega na znieczuleniu oka kroplami, a następnie delikatnym dociśnięciu przyrządu zwanego tonometrem do powierzchni oka. Ten rodzaj tonometrii jest zwykle wykonywany w gabinecie lekarskim.

Tonometria bezkontaktowa to inny rodzaj tonometrii, który wykorzystuje szybki podmuch powietrza do pomiaru ciśnienia wewnątrz oka. Ten rodzaj tonometrii jest mniej inwazyjny niż tonometria aplanacyjna i może być wykonywany w warunkach pielęgnacji oczu, takich jak gabinet optometrysty lub gabinet okulisty.

Monitorowanie postępu jaskry

Jaskra jest główną przyczyną ślepoty na całym świecie i może przydarzyć się każdemu w każdym wieku. Występuje, gdy uszkodzenie nerwu wzrokowego prowadzi do utraty wzroku. Wczesne wykrycie jaskry jest niezbędne do zachowania wzroku i zapobiegania ślepocie. Tonometria to prosty test, który może pomóc wykryć wczesne oznaki jaskry poprzez pomiar ciśnienia wewnątrz oka.

Jeśli istnieje podejrzenie, że jesteś zagrożony np. jaskrą, zaleca się, by wykonywać badanie tonometryczne co najmniej raz w roku. Dzieje się tak, ponieważ jaskra jest chorobą postępującą, co oznacza, że ​​z czasem będzie się pogarszać. Dzięki regularnym badaniom tonometrycznym lekarz może monitorować postęp choroby i podjąć odpowiednie kroki w celu spowolnienia lub zatrzymania jej progresji.

Jeśli zdiagnozowano już jaskrę, lekarz prawdopodobnie zaleci częstsze badanie tonometryczne, prawdopodobnie co kilka miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ ważne jest ścisłe monitorowanie postępu choroby i upewnienie się, że plan leczenia działa skutecznie.

Tonometry a inne choroby oczu

Oprócz wykrywania jaskry, tonometria może być również stosowana do wykrywania innych stanów oka, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. To sprawia, że ​​jest to cenne narzędzie do utrzymywania zdrowych oczu i wczesnego wykrywania problemów.

Tonometry producent

Tonometria to prosty test, który może pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu poprzez wykrywanie wczesnych objawów jaskry i innych chorób oczu. Jeśli jesteś zagrożony jaskrą, powinieneś mieć test tonometryczny przynajmniej raz w roku.

Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że wydawaniem decyzji w zakresie leczenia oczu może zajmować się jedynie lekarz z odpowiednią specjalizacją. Niniejszego tekstu nie należy traktować jako porady medycznej – jest to tylko zbiór ogólnych informacji na temat tonometrii.a

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, możesz zapoznać się z ofertą MDT, gdzie znajdziesz produkty w kategorii “tonometry producent“.