Gry komputerowe są wcielonym złem i negatywnie oddziaływają na psychikę dzieci. Tak zapewne stwierdzi wiele osób w średnim wieku. Mają rację, ale po części. W artykule wymienimy zalety oraz wady wirtualnej rozrywki oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego puzzle się lepsze od gier video?
Zalety i wady gier komputerowych
Wiele zależy od tego, z jakim tytułem dziecko ma do czynienia i czy na pewno jest on skierowany dla konkretnego przedziału wiekowego. Wiadomo bowiem, że kilkulatek, który spędza długie godziny przed monitorem, strzelając i kradnąc auta w „GTA V”, może stać się bardziej agresywny i rozdrażniony.
Dlatego należy kupować gry, patrząc na odpowiednie oznaczenie dotyczące tego, od ilu lat można w nie grać. Najciekawsze będą tutaj strategie, zręcznościówki oraz produkcje uczące logicznego i nieszablonowego myślenia, czy wytrwałości. Małoletni fani tego typu rozrywki wyćwiczą też sprawność manualną i – co bardzo ważne – będą umieć podejmować trudne decyzje w życiu realnym. Mało tego, mogą w przyszłości zostać dobrze zarabiającymi E-sportowcami.
Niestety, gry video uzależniają w najgorszy sposób. Przyzwyczajają do przemocy. Przez nie często trudno odróżnić dzieciakom fikcję od świata realnego. Dlatego pogarszają się relacje z rówieśnikami. I jeszcze jedna wada – małoletni gracze uczą się, jak osiągnąć pełną przyjemność i sukces, ale szybko bez nadmiernego wysiłku.
Czy więc wirtualna rozrywka powinna być zakazana? Czy jest straszną trucizną? Niekoniecznie. Ale tylko wtedy, jeżeli rodzice wytłumaczą dorastającym synom i córkom, że nie każdy rodzaj gier jest dla nich odpowiedni. Jednak jest pewny typ zabawy, który nadaje się dla dzieci w każdym wieku (nie ma górnej granicy). Mowa o popularnych planszówkach albo puzzlach. Skupmy się jednak na tej drugiej rozrywce.
Puzzle i ich przewaga nad wirtualem
Dlaczego puzzle są lepsze od gier video? Już wyjaśniamy. Po pierwsze może je układać wspólnie cała rodzina, przez co wzmacniają się więzi (wirtualna rzeczywistość je niszczy). Zalet jest oczywiście więcej. Zaliczają się do nich: świetny trening pamięci i mózgu (użycie wyobraźni, analityczne i kreatywne myślenie) oraz brak obaw, że narząd wzroku ulegnie pogorszeniu.
Co więcej, puzzle także mają wpływ na rozwój zdolności manualnych dziecka (to akurat gry robią równie świetnie). Zwiększa się motoryka i koncentracja oraz cierpliwość. Do tego, dzięki układankom złożonym z tysięcy elementów, można poznać otaczający świat (jego kolory, zwierzęta, a także inne rzeczy). Szczególnie dotyczy do milusińskich, którzy są jeszcze w wieku przedszkolnym.
Podsumowanie
Obecne puzzle to już nie tylko powycinane z kartonu małe części. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Od drewnianych, które są w pełni ekologiczne i wytrzymałe po dźwiękowe oraz magnetyczne i klockowe.
Jak więc widać, wybór jest szeroki i wszyscy rodzice znajdą najciekawsze puzzle dla swoich pociech. Takie, które będą jednocześnie bawić i uczyć. I które na pewno będą znacznie tańsze niż gry video. A to również ich spora zaleta.
Jeśli szukasz tej rozrywki, to na sklepie 10u.pl znajdziesz rózne puzzle dla całej rodziny.
Więcej podobnych artykułów
Zakłady pogrzebowe Warszawa Ochota, Wola i Ursynów – Wybór w trudnych chwilach
Gry Planszowe – Uniwersalna Rozrywka Dla Dzieci i Dorosłych
Przekładnie kątowe – jak działają?