Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Lombard w Poznaniu oferuje pożyczki pod zastaw

wycena w lombardzie

Lombard to instytucja sięgająca swoją historią do głębokiego średniowiecza. I tak jak wówczas, tak i teraz, zajmuje się skupem, sprzedażą oraz udzielaniem pożyczek pod zastaw. Nazwa pochodzi od lombardów, włoskich bankierów działających na obszarze Europy Zachodniej. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło i lombardy dla wielu osób pozostają ostatnią deską ratunku, mimo ogromnego wysypu wszelkich firm udzielających pożyczek na bardzo dogodnych warunkach. Z roku na rok liczba klientów i samych punktów lombardów w Polsce systematycznie rośnie a część z nich przechodzi też na tryb online. 

Jak działa lombard?  

 Usługi udzielane przez lombardy skierowane są do osób, które nie mają dostępu do bankowości, albo nie chcą z niej korzystać. Dzisiaj Lombard Poznań jest instytucją pożyczkową, która udziela pożyczek pod zastaw. Mechanizm działania tej usługi polega na utworzeniu umownej wartości dla zastawu i udzieleniu klientowi pożyczki do wysokości określonej wartości, w której mieszczą się również wszelkie koszty lombardu. Ustaloną kwotę pożyczkobiorca otrzymuje natychmiast i od ręki. 

Wycena wskazanego przez pożyczkobiorcę przedmiotu jest darmowa, a to znaczy, że nie musi on zgodzić się na zaproponowaną kwotę, natomiast jeżeli ją akceptuje, lombard podpisuje z nim umowę na pożyczkę lombardową. W umowie znajduje się mechanizm funkcjonowania pożyczki, czyli np. ustala się termin zwrotu całej kwoty i tym samym zwrot zastawionego przedmiotu. W zamian za usługę pożyczki lombard otrzymuje prowizję, której wysokość również wpisana jest w umowę. W przypadku, gdy klient nie zwróci otrzymanej pożyczki, przedmiot stanowiący jej zastaw staje się własnością lombardu, który może dalej sprzedać go uzyskując z tej racji dochód.

Przedmioty przyjmowane przez lombard pod zastaw pożyczki

Lombardy zwykle akceptują:

  • telefony komórkowe 
  • komputery, tablety, laptopy
  • sprzęt rtv
  • biżuterię
  • złoto i srebro
  • sprzęt sportowy i budowlany
  • samochody 
  • antyki
  • dzieła sztuki

Koszty pożyczki lombardowej

Kwota pożyczki lombardowej nigdy nie będzie równa wartości zastawu wycenionego przez rzeczoznawcę lombardu czy też wskazanego przez pożyczkobiorcę. Najczęściej lombard oferuje pożyczkę w wysokości od 30-90% szacowanej kwoty. Czas udzielenia pożyczki to zwykle od 7dni do 3 miesięcy, chociaż najczęściej jest to okres jednego miesiąca. Niektóre lombardy oferują kilkumiesięczny okres spłaty, ale wówczas zastaw jest również innej skali. Czasem dopuszcza się za dodatkową opłatą wydłużenie okresu spłaty przez pożyczkobiorcę. 

Więcej informacji na temat lombardu w Poznaniu znajduje się na stronie https://lombard66.pl/lombard/lombard-poznan-garbary.