Portal Bkkinwest.com.pl

Informacje o finansach, ubezpieczeniach i oszczędzaniu

Czym się kierować wybierając biuro księgowe

usługi księgowe

Prowadzenie firmy, niezależnie od tego, czy jest to mały biznes, czy duże przedsiębiorstwo, zawsze wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów w celu ustalenia zobowiązań podatkowych. Innymi słowy, każdy przedsiębiorca musi prowadzić księgowość swojej firmy. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest nawiązanie stałej współpracy z biurem księgowym. Czym jednak kierować się przy jego wyborze?

Wykształcenie i doświadczenie

Dobra księgowa musi przede wszystkim cechować się odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. I to kryterium należy szczególnie brać pod uwagę, wybierając biuro księgowe. Dobrze, aby poza samym wykształceniem z zakresu ekonomii, księgowa posiadała także certyfikat Głównego Księgowego, który wydawany jest przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Jest to dodatkowe poświadczenie wysokich kompetencji z zakresu księgowości. Poza samym wykształceniem niezbędne jest również odpowiednie doświadczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiego biura księgowego, w którym sprawami firmy zajmować będzie się osoba posiadająca przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w pracy w biurze rachunkowym jako samodzielna księgowa, a dodatkowo dobrze, jeśli w tym czasie obsługiwała firmy o różnym profilu działalności. Wśród klientów biura księgowego powinny być zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i małe, średnie oraz duże firmy.

Kompleksowa obsługa

Dobre biuro księgowe powinno oferować swoim klientom kompleksową obsługę. Mowa tu zarówno o prowadzeniu samej księgowości, ale również o prowadzeniu spraw kadrowo-płacowe. Usługi kadrowe są szczególnie ważne dla tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Warto zatem w takim przypadku postawić na współpracę z takim biurem, które oferuje nie tylko usługi księgowe, ale również usługi z zakresu kadr i płac. Jeśli zaś chodzi o prowadzenie spraw księgowych, to oferta biura powinna być jak najszersza. Mowa tu o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ksiąg handlowych oraz ryczałtu ewidencjonowanego.

Zaangażowanie i bezpieczeństwo

Od biura księgowego oczekiwać powinno się również zaangażowania i indywidualnego podejścia do każdego klienta. Oznacza to szybką reakcję na potrzeby klientów i utrzymywanie z nimi stałego kontaktu. Nie można zapomnieć oczywiście o kwestii bezpieczeństwa. Biuro księgowe obowiązkowo posiadać powinno ważną polisę OC, która chroni klientów na wypadek ewentualnego błędu popełnionego przez biuro księgowe. Poza tym, biuro korzystać powinno z licencjonowanego oprogramowania do prowadzenia spraw księgowych i kadrowych. Dzięki temu można się pewność, że wszystkie dane są bezpieczne.