Importując towary z Chin, obowiązkiem przedsiębiorcy jest dokonanie odprawy celnej towaru i uiszczenie opłat celno-skarbowych. Cło na produkty sprowadzane z Chin to opłata, która nakładana jest na kupującego niezależnie od wielkości zakupów. Zarówno doliczana jest do zamówień prywatnych klientów, jak i przy większych, hurtowych zamówieniach. Według polskiego prawa cło należy opłacać każdorazowo, aby produkt mógł zostać dopuszczony do obrotu na naszym rynku.
Ile wynosi cło na towary sprowadzane z Chin?
Opłata celna z Chin nie jest opłatą stałą, może oscylować między 0%, a kilkadziesiąt % w zależności od rodzaju produktu. Cło na większość towarów elektronicznych, takich jak laptopy, smartfony, czy słuchawki wynosi 0%, a na ubrania lub zabawki dla dzieci między 0% a 12%. Najchętniej zamawiane produkty z Chin przez Polaków pozostają jednak w dolnej granicy cła podatkowego i zazwyczaj nie przekraczają 12%.
Stawki celne na dowolne towary można sprawdzić w systemie ISZTAR.
Kiedy jesteśmy zwolnieni z płacenia cła?
Towary, których wartość nie przekracza 150 euro i próbki towarów są zwolnione z opłacania cła, z wyjątkiem alkoholu, wyrobów tytoniowych i perfum. Urzędnicy celni decydują o nałożeniu opłat na zakupiony produkty w momencie zatrzymania przez nich przesyłki. Do kupującego zostanie wysłany list polecony, na który musi on odpowiedzieć w ciągu 20 dni od jego otrzymania. W przypadku importu z Chin do dalszej odsprzedaży, opłata cła jest konieczna zawsze, bez tego nie można wprowadzić produktu na rynek.
Jak oszacować koszt cła?
Ze względu na zmiany zachodzące w naliczaniu cła na poszczególne towary, warto skorzystać z kalkulatora udostępnionego na platformie Krajowej Administracji Skarbowej, aby według najnowszych regulacji wyliczyć koszt cła.
Odprawa celna a faktura handlowa
Podstawą do odprawy celnej w przypadku zamówień złożonych przez przedsiębiorstwa importujące towary z Chin jest faktura handlowa (ang. commercial invoice). Faktura musi zawierać takie informacje jak:
- kraj pochodzenia towaru;
- waga brutto, netto;
- łączna ilość opakowań;
- warunki dostawy wg Incoterms 2020.
Na wysokość nałożonego cła wpływają takie czynniki jak: kraj pochodzenia towaru, kody taryfy celnej, koszty związane z transportem towaru z Chin do Polski.
Jak działają agencje celne?
Agencje celne mogą ułatwić dość skomplikowany proces celny, aby zaoszczędzić na czasie. Wystarczy skontaktować się odpowiednio wcześniej z agencją, która zajmie się reprezentowaniem kontrahenta przed urzędem celno-skarbowym. Aby upoważnić agencję do pełnienia funkcji przedstawiciela, należy udzielić jej pełnomocnictwo reprezentacji.
Więcej podobnych artykułów
Mediacje sądowe. Sposób na szybkie i skuteczne rozwiązywanie sporów
Hurtownia wody mineralnej Staropolska® dla firm i instytucji
Zakłady pogrzebowe Warszawa Ochota, Wola i Ursynów – Wybór w trudnych chwilach