Zdolność kredytowa to ważny wskaźnik dla banku, gdy ubiegamy się o udzielenie kredytu hipotecznego. Każdy bank ma inne kryteria przyznawania kredytów, chociaż wszystkie biorą pod uwagę zdolność kredytową. Dla banków jest to swego rodzaju wskaźnik wiarygodności kredytobiorców, dzięki niej są w stanie ocenić możliwe ryzyko opóźnień w spłacie rat kredytowych lub ich zaniechanie z powodu, na przykład, utraty pracy. Zdolność kredytową kształtuje wiele czynników, na rozmiar których kredytobiorca może mieć mniejszy lub większy wpływ. W jaki sposób sprawdzić swoją zdolność kredytową i czy jest możliwość jej podwyższenia, by uzyskać w banku jak najatrakcyjniejsze warunki udzielenia kredytu?
Sprawdzenie zdolności kredytowej to podstawa
Odpowiednia zdolność kredytowa jest podstawowym wymogiem banku w staraniu się o przyznanie kredytu hipotecznego. To ważna informacja dla banku na temat naszej wypłacalności i możliwości regularnego spłacania rat kredytowych przez cały okres kredytowania (najczęściej jest to okres minimum dwudziestu lat). W celu zorientowania się, jaką masz zdolność kredytową, nie musisz koniecznie udawać się do swojego banku, możesz równie dobrze sprawdzić to w internecie, na stronie banku lub w serwisach kredytowych i finansowych. Służą do tego tak zwane kalkulatory kredytowe, które na podstawie informacji na temat twoich zarobków i charakteru zatrudnienia. Wyliczona w ten sposób zdolność kredytowa oczywiście nie jest wiążąca dla banku, ale jest pierwszą podstawową informacją dla samego klienta. Na jej podstawie może bowiem zawęzić krąg poszukiwań nieruchomości do określonej kwoty, na którą może zaciągnąć kredyt w banku. Pamiętaj, aby uwzględnić również stałe okresowe wydatki, które są konieczne do życia – takie jak wyżywienie, czynsz i opłaty za media, wydatki na dzieci itp.
Na co bank zwraca uwagę, przyznając kredyt?
Wyliczenie zdolności kredytowej za pomocą kalkulatora kredytowego to tylko szacunkowa informacja, zupełnie nie wiążąca dla decyzji banku co do udzielenia kredytu. Można skorzystać również z bardzo przydatnego i popularnego narzędzia, dostępnego bezpłatnie w internecie, porównywarki kredytowej. Na podstawie aktualizowanych na bieżąco wymogów najpopularniejszych banków w kwestii zdolności kredytowej, można porównać różne oferty konkretnych placówek. Dobrym pomysłem jest wybranie kilku ofert i dokładne ich sprawdzenie u poszczególnych przedstawicieli wybranych banków. W bezpośredniej rozmowie z ekspertem banku można spróbować wynegocjować lepsze warunki kredytu.
Na spotkaniu z ekspertem danego banku poznasz szczegóły oferty kredytu hipotecznego i wszelkie dodatkowe opłaty za udzielenie kredytu lub za ubezpieczenie wkładu własnego itd. Dla banku najważniejsza jest twoja aktualna sytuacja finansowa, a także stabilność zatrudnienia i perspektywy rozwoju zawodowego. Równie ważna jest historia poprzednich kredytów i pożyczek, a także ilość i wielkość niespłaconych zobowiązań. Banki zwracają również uwagę na twoje miesięczne wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego, a także interesuje je ilość osób będąca na twoim utrzymaniu (zarówno dzieci, jak i dorośli). Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu zapisów umowy, najlepiej jeśli pod kątem poprawności prawnej sprawdzi ją prawnik. Jeśli zapisy umowy kredytowej są niezgodne z prawem, możesz wówczas ubiegać się o unieważnienie umowy kredytowej.
Podwyższenie zdolności kredytowej – czy to możliwe?
W przypadku stwierdzenia przez bank, że nie dysponujesz wystarczającą zdolnością kredytową, kredyt o który się ubiegasz nie może być przyznany. Banki wówczas proponują mniejszą kwotę kredytu, na którą twoja zdolność kredytowa pozwala. Możesz zatem poszukać tańszej nieruchomości i przyjąć tę ofertę lub spróbować podwyższyć swoją zdolność kredytową. Masz do wyboru kilka możliwości, warto wybrać najodpowiedniejszą dla siebie. Możesz wystąpić o kredyt z pracującym i otrzymującym stałe dochody małżonkiem, jeśli tylko macie rozdzielność majątkową, z innym członkiem rodziny lub z osobą z którą nie jesteś spokrewniony ani skoligacony. Osoba taka, występując z tobą o przyznanie kredytu hipotecznego, staje się automatycznie współkredytobiorcą, co oznacza że bierze na siebie wszystkie prawa i obowiązki kredytobiorcy. Inny sposób na poprawę zdolności kredytowej jest, jeśli to możliwe, powiększenie wkładu własnego – im wyższy wkład własny, tym mniejsza kwota kredytu i większe szanse na jego otrzymanie. Można również wydłużyć okres kredytowania, w efekcie czego obniżona zostanie twoja miesięczna rata kredytu i osiągniesz większą przychylność banku.
Więcej podobnych artykułów
Prywatny Detektyw na Ciężkie Czasy – Jak i Kiedy Skorzystać z Jego Usług?
Nowe domy i apartamenty w Warszawie i okolicach.
Mediacje sądowe. Sposób na szybkie i skuteczne rozwiązywanie sporów